Bez kategorii

Higiena jamy ustnej i opieka stomatologiczna dla dzieci

Zęby dziecka zaczynają się rozwijać jeszcze w łonie matki. Dzieci rodzą się z armią 20 zębów ukrytych pod dziąsłami. Pielęgnacja zębów dziecka staje się prawdziwym wyzwaniem dla mam, zwłaszcza tych, które mają pierworodnego. Ważne jest, aby przyzwyczaić dziecko do rutynowego szczotkowania zębów, zanim zaczną wyrzynać się zęby mleczne. Gdy zęby są jeszcze ukryte, należy od czasu do czasu masować dziąsła miękką ściereczką. U większości dzieci pierwsze zęby pojawiają się między 6 a 10 miesiącem życia. Zdrowie jamy ustnej jest szczególnie zależne od pielęgnacji zębów w okresie niemowlęcym i dziecięcym, dlatego ważne jest, aby dbać o ich higienę od najmłodszych lat.

Pierwsze zęby należy szczotkować dwa razy dziennie (rano i wieczorem). Ważne jest, aby wybrać odpowiednią szczoteczkę. Najlepszym sposobem na zapewnienie wysokiej jakości higieny jamy ustnej malucha od 6 miesiąca życia jest szczoteczka do zębów z miękkim włosiem i zaokrągloną końcówką. To szczoteczka, która dokładnie wyczyści każdy ząb, który już się pojawił! W przypadku dzieci w wieku do 18 miesięcy zaleca się mycie zębów szczoteczką zwilżoną wyłącznie wodą.

W przypadku dzieci w wieku powyżej 18 miesięcy do pielęgnacji zębów można używać pasty do zębów o niskiej zawartości fluoru. W takim przypadku nałóż na szczoteczkę ilość pasty wielkości ziarnka grochu i delikatnie, ale dokładnie wyczyść przednie i tylne zęby. W wieku około 2 lat dziecko jest w stanie samodzielnie trzymać szczoteczkę do zębów, więc pozwól mu zacząć wykonywać wszystkie te czynności samodzielnie, oczywiście pod twoim nadzorem. Szczotkowanie nie jest ulubionym zabiegiem każdego z nas, ale dzięki odpowiednim narzędziom i metodzie szczotkowania można to zmienić! Zróbcie to razem. Posadź malucha na kolanach, trzymaj szczoteczkę i delikatnie szczotkuj zęby po obu stronach okrężnymi ruchami, ponieważ maluch nie jest jeszcze w stanie zrobić tego samodzielnie. Nie bój się pozwolić dziecku bawić się szczoteczką do zębów i zachęcaj je do wypluwania pasty po zabiegu. Szczególnie ważne jest, aby pomóc dzieciom w wieku poniżej 7 lat dokładnie myć zęby i upewnić się, że robią to dobrze.

Szczotkowanie zębów od najmłodszych lat nie tylko zapewnia dobrą higienę jamy ustnej i dobre nawyki, ale także zmniejsza ryzyko próchnicy. Spraw, by mycie zębów było zabawą i przyjemnością!