Bez kategorii

Bezpieczny przewodnik: zapoznanie malucha z wodą

Mówi się, że dzieci, które przebywały w wodzie przez dziewięć miesięcy ciąży, nadal czują się w niej bardzo dobrze po urodzeniu. Popularne jest uczenie niemowląt nurkowania i ćwiczeń w wodzie. Co sądzą eksperci? O czym powinni wiedzieć rodzice wybierający się na basen z dzieckiem?

W wannie czy w basenie?

Najlepiej jest kąpać dzieci w ich własnej wannie, gdzie woda jest stale wymieniana, nie stagnuje i nie ma dodatkowych środków dezynfekujących wodę. W przypadku basenu, jeśli mamy są pewne wszystkich środków dezynfekujących, ufają personelowi, nie obawiają się, że dziecko może się przeziębić, a dziecko lubi ćwiczenia w wodzie, mogą uczęszczać na zajęcia na basenie.

Każde dziecko musi nauczyć się pływać – prędzej czy później stanie się to zadaniem dla rodziców. Są jednak dzieci, które panicznie boją się wody. Takie dzieci nie powinny być torturowane i zmuszane do pływania. W przypadku kąpieli w domu mówi się, że 2-miesięczne dziecko pamięta jeden dzień, 3-miesięczne jeden tydzień, a 6-miesięczne dwa tygodnie. Jeśli więc dziecko czegoś nie lubi lub się boi, spróbuj ponownie po pewnym czasie, gdy nieprzyjemne doświadczenie zostanie zapomniane. Ale bądź kreatywny. Niemowlęta i dzieci są inteligentne, ale dzięki grom rodzice mogą sprawić, że nawet najbardziej niepopularne czynności staną się urocze.

Plusy i minusy ćwiczeń w wodzie

Największą zaletą są pozytywne emocje, komunikacja z mamą lub tatą, kontakt z otoczeniem. Ćwiczenia w wodzie pomagają się zrelaksować i wrócić do łona matki, a także zapobiegają przeziębieniom. Nie przyspiesza jednak rozwoju motorycznego, czego zwykle oczekują rodzice. Co więcej, jeśli dziecko jest noszone lub zanurzane pod przymusem, wzbudza to obawy, a dziecko nie może krzyczeć.

Inną dużą wadą basenów, która może również prowadzić do problemów zdrowotnych, jest obecność bakterii E. coli, które powodują chorobę zakaźną jelit – krztusiec. Bakterie te dostają się do wody wraz z odchodami ludzkimi lub zwierzęcymi. Pieluszki do wody nie zawsze zapobiegają temu problemowi, a jeśli dziecko utonie w basenie, cała woda musi zostać wymieniona.

Zajęcia na basenie nie są również zalecane, jeśli dziecko ma zmiany skórne, zapalenie skóry, blizny i inne choroby. Szczególnie w przypadku atopowego zapalenia skóry, po pływaniu może wystąpić świszczący oddech wywołany przez rinowirus (ostra infekcja górnych dróg oddechowych powodująca zapalenie błony śluzowej nosa i katar).