Porady

5 powodów, dla których maluch nie śpi dobrze w nocy

Po urodzeniu dziecka wielu rodziców pyta: “Czy dobrze śpisz w nocy?”. W końcu dobry sen jest kluczowy dla rozwijającego się organizmu. Może być więcej niż jeden powód, dla którego Twój maluch nie śpi dobrze w nocy. Sprawdź to!

  • Niemowlęta często mają wzdęcia brzucha, co powoduje bezsenność. Jeśli dziecko jest karmione mlekiem matki, należy zastanowić się, co jadła matka i które pokarmy mogły powodować gromadzenie się gazów w jelitach. Jeśli jest to formuła, może nie jest odpowiednia?
  • W nocy drażliwość malucha może być również spowodowana głodem: do 18 miesiąca życia dzieci doświadczają skoków wzrostu, po których chcą więcej jedzenia niż zwykle. Warto jednak przypomnieć rodzicom, że jedzenie nie jest jedynym sposobem na poprawę snu, ponieważ powodów może być więcej.
  • Dla rodziców bardzo ważne jest, aby wybrać odpowiednie pieluszki dla swoich dzieci, aby zapewnić im komfort i dobry sen. Pieluszki mogą być przyczyną złego snu – dziecko nie zaśnie, jeśli pieluszka uciska, lub obudzi się niespodziewanie, jeśli z pieluszki wycieka płyn.
  • Niektóre dzieci mogą zasypiać przy muzyce, inne mogą budzić się przy szeptach. Upewnij się, że w nocy w domu nie ma żadnych obcych dźwięków (możesz już nie zwracać uwagi na szum bojlera, który może obudzić Twoje dziecko).
  • Maluch nie zasypia, bo… chce być bliżej mamy! Dzieci spędzają tak dużo czasu w łonie matki, że stają się do niej przywiązane, a nagła rozłąka może być szokiem dla malucha w rodzinie.

Zastanów się, które z tych problemów mogą zakłócać słodki sen Twojego dziecka. A podczas gdy maluchy śnią i śpią spokojnie, rodzice mogą czytać! Chcesz więcej krótkich wskazówek?