Porady

Układanie dziecka na brzuszku – informacje i ćwiczenia

Układanie dziecka na brzuszku jest ważne dla jego rozwoju fizycznego. Jest to wyraz aktywności fizycznej dziecka. Mięśnie szyi, obręczy barkowej i pleców pracują, gdy dziecko leży na brzuszku. Wzmacnia również kontrolę szyi (postawę głowy) i rozwija kręgosłup szyjny. Amerykańskie Towarzystwo Pediatryczne zaleca układanie dzieci na brzuszku od pierwszych dni życia.

Leżenie na brzuszku wzmacnia dziecko, pomagając mu rozwijać się, doskonalić i płynniej osiągać kolejne etapy rozwoju. Leżąc na brzuszku i wzmacniając różne grupy mięśni, dziecko rozwinie silne podparcie przedramion, nauczy się przenosić ciężar ciała z jednej ręki na drugą, sięgać po zabawki w różnych kierunkach, a następnie nauczy się pełzać, a później raczkować. Dlatego czas spędzany na brzuszku i leżenie na brzuszku są tak ważne od pierwszych dni życia. Literatura naukowa pokazuje, że leżenie dziecka na brzuszku jest pozytywnie związane z bardziej aktywnym ruchem i płynniejszym rozwojem, niższym wskaźnikiem masy ciała (BMI) i jest ważne dla zapobiegania plagiocefalii (spłaszczeniu główki, “śpiącej główce dziecka”). Plastyka brzucha jest uwzględniona w zaleceniach Światowej Organizacji Zdrowia dotyczących promocji zdrowia i aktywności fizycznej dla dzieci oraz w programach promocji zdrowia w krajach europejskich, Kanadzie, Australii i RPA.

Czas trwania pozycji dziecka na brzuszku powinien zaczynać się od kilku sekund i stopniowo się wydłużać. Amerykańskie Stowarzyszenie Pediatryczne zaleca, aby trzymiesięczne dziecko spędzało na brzuszku do 60 minut dziennie (ale nie mniej niż 15-20 minut dziennie). Obejmuje to noszenie (z dzieckiem leżącym na brzuszku), leżenie na różnych powierzchniach i toczenie się na piłce podczas leżenia na brzuszku (toczenie się brzuszkiem w dół).

Niektóre dzieci rodzą się silniejsze i od pierwszych dni próbują podnosić główkę, podczas gdy inne rodzą się nieco słabsze, więc leżenie na brzuszku wywołuje u nich negatywne emocje. Dzieci te mają trudności z leżeniem na brzuszku i podnoszeniem główki. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak ułatwić dziecku leżenie na brzuszku i przyzwyczaić je do leżenia w ten sposób. Istnieją dwa główne sposoby układania dziecka na brzuszku:

 1. Gdy dziecko leży na plecach, należy objąć je ręką i nogą i obrócić na brzuszek jak kłodę (z obrotem od trzeciego miesiąca, ponieważ kręgi są miękkie i obrót może wywierać zbyt duży nacisk na kręgi);
 2. Umieść dziecko na płaskiej powierzchni, podnosząc je i trzymając brzuchem w dół.

Warto znać kilka pozycji ułatwiających noszenie dziecka na brzuchu:

 • gdy ramiona dziecka są wyciągnięte do przodu (w tym miejscu pracuje szyja, obręcz barkowa i plecy dziecka),

kładzenie dziecka

 • gdy trzymany jest tylko brzuszek dziecka (zaangażowane są tylko szyja i plecy dziecka).

kładzenie dziecka

Podczas noszenia dziecka ważne jest, aby zmieniać zarówno pozycje noszenia, jak i pozycje rąk, aby aktywować obie strony ciała i uniknąć dominacji jednej strony.

 

Warto również wiedzieć, że w pierwszych miesiącach życia leżenie na brzuszku, leżenie na stole rozwojowym przed lustrzaną powierzchnią i leżenie na kolanach są przydatne w przyzwyczajaniu dziecka do leżenia na brzuszku. Ponadto ważne jest, aby w ciągu pierwszych kilku miesięcy dziecko najlepiej widziało czerń i biel, dlatego warto włączyć czarno-białe obrazki lub zabawki do czasu spędzanego na brzuszku.

kładzenie dziecka

Od drugiego lub trzeciego miesiąca możemy już ćwiczyć z dzieckiem, używając piłki gimnastycznej jako pomocy. Huśtanie się na piłce przypomina dziecku o byciu w brzuszku mamy. Jest to niestabilna powierzchnia, więc podczas ćwiczeń zaangażowanych jest więcej mięśni. Dziecko jest skutecznie wzmocnione. Ćwiczenia zalecane w tym okresie życia:

 • Kładziemy dziecko na piłce brzuszkiem i przytrzymujemy jego ramiona dłońmi, wciskając łokcie w piłkę. Podpieramy fotelik dziecka klatką piersiową lub brzuchem. Trzymając dziecko w ten sposób, tocz piłkę tam i z powrotem.

kładzenie dziecka

 • Przytrzymaj dziecko jak w poprzednim ćwiczeniu. Tocz piłkę w lewo i w prawo.

kładzenie dziecka kładzenie dziecka

 • Gdy dziecko leży na piłce, kładziemy ręce wokół jego łokci i toczymy piłkę do przodu, lekko unosząc górną część ciała dziecka.

 

W trzecim miesiącu życia dziecko leżące na brzuszku powinno być już podparte silnymi przedramionami i trzymać łokcie w jednej linii z ramionami, a nie blisko ciała. Głowa powinna być trzymana w górze przez co najmniej minutę. Głowica powinna być trzymana pod kątem prostym (90°). Jeśli Twoje dziecko ma te elementy, będzie cieszyć się czasem spędzonym na brzuszku i pójdzie gładko. Dziecko będzie wolało leżeć na brzuszku niż na plecach. Trzeci miesiąc życia dziecka jest szczególnie ważny dla jego dalszego rozwoju.

 

Wykład. fizjoterapeutka Vaiva Selevičienė

Tekst opiera się na następujących źródłach:

 1. Globalne organizacje zawodowe: www.apa.com; www.pathways.org; aota.org
 2. Hewitt, L., Kerr, E., Stanley, R. M., & Okely, A. D. (2020). Czas spędzany na brzuszku a wyniki zdrowotne niemowląt: przegląd systematyczny. Pediatrics, 145(6).
 3. Williams, E., & Galea, M. (2023). Inne spojrzenie na “czas na brzuszku” w profilaktyce pierwotnej plagiocefalii i rozwoju motorycznego. Infant Behavior and Development, 71, 101839.
 4. Okely, A. D., Ghersi, D., Hesketh, K. D., Santos, R., Loughran, S. P., Cliff, D. P., … & Tremblay, M. S. (2017). Wspólne podejście do przyjęcia/adaptacji wytycznych – Australijskie 24-godzinne wytyczne dotyczące ruchu dla wczesnych lat (od urodzenia do 5 lat): integracja aktywności fizycznej, siedzącego trybu życia i snu. BMC Public Health, 17(5), 167-190.
 5. Budrienė, L., Strukčinskaitė, V.. (2020). Rozwój motoryczny i trening umiejętności motorycznych u niemowląt. Wilno: Vilnius University Press.