Według statystyk naukowych, osiągnięcia w nauce, poczucie odpowiedzialności i umiejętności społeczne dzieci są związane z ich zaangażowaniem w prace domowe we wczesnym dzieciństwie [1]. Prace domowe mogą być świetną okazją do uczenia dzieci samodzielności, porządku i współpracy. Jest to ważna część edukacji, ponieważ małe dzieci mogą nauczyć się, jak dbać o dom i bezpiecznie obchodzić się z produktami gospodarstwa domowego.
Niech sprzątanie stanie się grą. Doskonale nadają się do tego naturalne środki czyszczące, takie jak ocet, soda oczyszczona lub sok z cytryny. W końcu chodzi o to, aby je zainteresować, więc pozwól im wycisnąć sok z cytryny lub wlać sodę do kubka, a następnie zanurzyć starą szczoteczkę do zębów w roztworze i samodzielnie wyczyścić plamy. Oczywiście czasami naturalne produkty mogą nie być w stanie usunąć uporczywych plam i ważne jest, aby zwracać uwagę na składniki agresywnych środków czyszczących. Oto niektóre ze składników, których zaleca się unikać w środkach czyszczących:
- Chlor (podchloryn sodu) – takie produkty mogą być niebezpieczne, jeśli przypadkowo wejdą w kontakt z innymi środkami czyszczącymi, takimi jak kwasy lub amoniak, powodując uwalnianie toksycznych oparów, które mogą powodować uszkodzenia układu oddechowego [2].
- Nierzadko w agresywnych środkach czyszczących można znaleźć składniki takie jak formaldehyd, który jest znanym czynnikiem rakotwórczym, lub kwas fosforowy, który w wysokich stężeniach może być niebezpieczny i powodować podrażnienie oczu/skóry/układu oddechowego [2].
- Triklosan to substancja, która działa przeciwko grzybom i bakteriom i można ją znaleźć w szerokiej gamie detergentów, mydeł, past do zębów i środków do czyszczenia chirurgicznego. Ten składnik chemiczny jest znany z działania zaburzającego gospodarkę hormonalną i może powodować reakcje alergiczne skóry [2, 3].
- Ftalany to związki chemiczne, które można znaleźć w szerokiej gamie produktów: kosmetykach zapachowych i perfumach, produktach gospodarstwa domowego, zabawkach dla dzieci, plastikowych pojemnikach, częściach samochodowych i wielu innych. Ftalany w produktach gospodarstwa domowego można zidentyfikować za pomocą nazw chemicznych, takich jak ftalan dietylu (DEP), ftalan dimetylu (DMP), ftalan di(2-etyloheksylu) (DEHP), ftalan di-n-butylu (DnBP), ftalan dibutylu (DBP) i ftalan benzylu-butylu (BBP). Zwracaj uwagę na etykiety produktów, które często podkreślają, że produkt nie zawiera ftalanów [3].
Domowe środki czyszczące zawierające agresywne składniki mogą powodować reakcje alergiczne i podrażnienia skóry u dzieci [4]. Z tego powodu bardzo ważne jest wietrzenie pomieszczenia po czyszczeniu, ponieważ toksyczne opary mogą powodować podrażnienie dróg oddechowych lub oczu, jeśli dostaną się do powietrza. Ważne jest, aby chronić swoje dzieci i pozwolić ich ciałom rozwinąć własne zaplecze bakteryjne, dlatego nie zachęcamy do dążenia do idealnej czystości w domu, jak w szpitalnej sali operacyjnej. Wręcz przeciwnie, niektórzy badacze uważają, że zbyt czysty dom może zwiększać długoterminowe ryzyko alergii u dziecka. Dlatego też, z myślą o tych codziennych obowiązkach, przygotowaliśmy dla Ciebie kilka instrukcji, jak wykonać wysoce skuteczne środki czyszczące, które można wykonać w domu:
Do łazienki:
- Wsyp sodę oczyszczoną i ocet do muszli klozetowej i przetrzyj ją szczotką.
- Środek do czyszczenia łazienek i płytek. Posyp powierzchnie sodą oczyszczoną jak proszkiem do szorowania, a następnie wlej ocet na gąbkę, wyszoruj powierzchnie, a następnie spłucz wodą lub inną preferowaną metodą.
- Środek do usuwania osadów wapiennych i mineralnych. Twarde osady kamienia wokół kranów mogą zostać zmiękczone, co ułatwi ich usunięcie. Przykryj osad ręcznikami papierowymi zwilżonymi octem. Pozostaw ręczniki papierowe na około 1 godzinę przed czyszczeniem (szczególnie nadaje się do powierzchni chromowanych, pozostawiając chrom czysty i błyszczący).
Czyszczenie mebli:
- Wymieszaj 3 części oliwy z oliwek i 1 część octu w butelce z rozpylaczem i wyczyść meble czystą, miękką szmatką.
Czyszczenie podłóg:
- Drewniane podłogi stają się obecnie coraz bardziej popularne, a producenci często sprzedają “specjalne” środki czyszczące, ale ocet i woda mają podobny efekt. Podczas czyszczenia drewnianych podłóg użyj 1 szklanki octu na wiadro ciepłej wody. Ocet pomaga odtłuścić podłogę i ożywić ją, a w razie potrzeby można również dodać trochę naturalnego środka czyszczącego do wiadra z wodą.
Lista referencji:
- Lemire i in. Domowe narażenie na drażniące środki czyszczące a astma u kobiet. Environment International. Vol. 144, 2020https://doi.org/10.1016/j.envint.2020.106017
- Joseph S. Bukalasa, Bert Brunekreef, Gerard H. Koppelman, Judith M. Vonk, Ulrike Gehring, Use of cleaning agents at home and respiratory and allergic symptoms in adolescents: The PIAMA birth cohort study, Environment International, 128, 2019, Pages 63-69, ISSN 0160-4120, https://doi.org/10.1016/j.envint.2019.03.049.
- Gharpure, R., Hunter, C.M., Schnall, A.H., Barrett, C.E., Kirby, A.E., Kunz, J., Berling, K., Mercante, J.W., Murphy, J.L. i Garcia-Williams, A.G. (2020), Wiedza i praktyki dotyczące bezpiecznego czyszczenia i dezynfekcji w gospodarstwie domowym w celu zapobiegania COVID-19 – Stany Zjednoczone, maj 2020 r. Am. J. Transplant., 20: 2946-2950. https://doi.org/10.1111/ajt.16300
- Jean-Yves Maillard, Sally F. Bloomfield, Patrice Courvalin, Sabiha Y. Essack, Sumanth Gandra, Charles P. Gerba, Joseph R. Rubino, Elizabeth A. Scott, Reducing antibiotic prescribing and addressing global problem of antibiotic resistance by targeted hygiene in the home and everyday life settings: a position paper, American Journal of Infection Control,Vol. 48, Issue 9, 2020, p.p.: 1090-1099, ISSN 0196 6553,https://doi.org/10.1016/j.ajic.2020.04.011.