Skóra noworodków różni się od skóry dorosłych, więc posiadanie pierworodnego może być wyzwaniem przy podejmowaniu decyzji o wyborze kosmetyków do pielęgnacji malucha.
Kiedy dziecko się rodzi, jego bariera skórna dość szybko dostosowuje się do suchego środowiska, ale rozwój tej bariery ochronnej trwa przez kilka lat. Zewnętrzna warstwa naskórka (stratum corneum) jest odpowiedzialna za zatrzymywanie wody w skórze i ochronę głębszych warstw skóry przed wnikaniem niebezpiecznych substancji [1], ale warstwa ta jest cieńsza u niemowląt niż u dorosłych. Zaobserwowano również, że stężenie naturalnych czynników nawilżających (NDF), które działają jako humektanty w warstwie rogowej naskórka, jest niższe w skórze małych dzieci niż u dorosłych [2]. Z tych powodów skóra niemowląt szybciej wchłania wodę, ale także szybciej ją traci i jest podatna na różnego rodzaju zapalenia skóry.
Powszechne stało się stosowanie różnych produktów kosmetycznych w celu ochrony i wzmocnienia skóry dziecka, ale przy tak wielu dostępnych produktach może być trudno wybrać odpowiednie produkty. Istnieje kilka kluczowych składników, które są najbardziej odżywcze dla skóry i których należy szukać na etykietach kosmetyków dla dzieci.
Różnica między skórą dorosłego i dziecka/ Fot. z eltean.com
Emolienty to rodzaj składników kosmetycznych, które obejmują surowce takie jak oleje, woski, tłuszcze i wazelina. Emolienty to bezpieczny i skuteczny sposób na wzmocnienie bariery skórnej poprzez dostarczenie suchej skórze dziecka lipidów, które poprawiają jej właściwości barierowe [3].
Jednym z najbardziej przydatnych emolientów w produktach kosmetycznych jest olej jojoba(Simmondsia Chinensis Seed Oil), który jest bogaty w witaminy A, D, E, przeciwutleniacze i niezbędne kwasy tłuszczowe. Odżywia i pielęgnuje skórę, a także może pomóc w problemach skórnych, takich jak egzema i wysypki. Ponieważ jest bogaty w ceramidy, może również wzmocnić barierę ochronną skóry, a wraz z jej wzmocnieniem skóra będzie w stanie zatrzymać wilgoć na dłużej.
Innym przydatnym składnikiem w walce z suchością u niemowląt jest CocosNucifera Oil, który ma właściwości przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe ze względu na wysokie stężenie kwasu laurynowego [4]. Kwas linolowy zawarty w olejku stymuluje odnowę komórkową, pomaga wzmocnić barierę ochronną skóry, zatrzymuje wilgoć w skórze oraz pomaga ją zmiękczyć i wygładzić. Olejek tworzy ochronną, wodoodporną warstwę na skórze, zmniejszając przeznaskórkową utratę wody.
Olej ze słodkich migdałów(Prunus Amygdalus Dulcis Oil) jest również często spotykany w kosmetykach do pielęgnacji suchej skóry niemowląt. Olej ze słodkich migdałów zawiera aż 60% kwasu oleinowego [5], znanego również jako omega-9, który pomaga utrzymać poziom nawilżenia skóry właściwej i poprawia jej elastyczność. Zawiera również skwalen, który jest składnikiem naszej bariery ochronnej skóry. Zawarty w olejku beta-sitosterol łagodzi i nawilża skórę, witamina A działa przeciwzapalnie i wspomaga regenerację skóry, a witamina E chroni skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
Masło Shea(Butyrospermum Parkii (Shea) Butter) ma bardzo niską zawartość białek, które mogą powodować alergie, a w literaturze naukowej nie odnotowano przypadków alergii skórnej na ten składnik [6]. Dzięki zawartości kwasów oleinowego i stearynowego masło ma właściwości przeciwzapalne i może przywrócić barierę lipidową skóry, która zapobiega odparowywaniu wilgoci.
Kolejnym składnikiem, który zwalcza suchość skóry niemowląt i o którym warto wspomnieć, jest wazelina(Petrolatum). Jest to jeden z najlepszych składników na rynku, który pomaga zatrzymać wilgoć w skórze, zmniejszając przeznaskórkową utratę wody nawet o 99%. Choć emolient ten pozyskiwany jest z ropy naftowej, nie należy się go obawiać – jest to substancja niezwykle obojętna, która nie ulega żadnym przemianom chemicznym w skórze, dlatego też wazelina uznawana jest za składnik hipoalergiczny[7]. Co więcej, substancja ta jest uważana za niekomedogenną.
Autor artykułu Goda Jašinskaitė, chemik
Lista referencji
1) Wertz PW. Lipidy i woda warstwy rogowej naskórka. Exog Dermatology [Internet]. Karger Publishers; 2004 [cited 2023 Mar 31];3:53-6. Dostępne na stronie: https://www.karger.com/Article/FullText/86155
2. (PDF) Projektowanie środków czyszczących dla unikalnych potrzeb skóry dziecka [Internet]. [cited 2023 Mar 31]. Dostępne na stronie: https://www.researchgate.net/publication/257341452_Designing_cleansers_for_the_unique_needs_of_baby_skin
3. Simpson EL, Chalmers JR, Hanifin JM, Thomas KS, Cork MJ, McLean WHI, et al. Emolientowe wzmocnienie bariery skórnej od urodzenia zapewnia skuteczną profilaktykę atopowego zapalenia skóry. J Allergy Clin Immunol [Internet]. Elsevier; 2014 [cited 2023 Mar 31];134:818. Dostępne pod adresem: /pmc/articles/PMC4180007/
4. Intahphuak S, Khonsung P, Panthong A. Działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe oleju kokosowego z pierwszego tłoczenia. http://dx.doi.org/103109/13880200903062614 [Internet]. Taylor & Francis; 2010 [cited 2023 Mar 31];48:151-7. Available from: https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/13880200903062614
5. Fernandes GD, Gómez-Coca RB, Pérez-Camino MDC, Moreda W, Barrera-Arellano D. Chemical Characterization of Major and Minor Compounds of Nut Oils: Almond, Hazelnut, and Pecan Nut. J Chem. Hindawi Limited; 2017;2017.
6. Weinberger T, Sicherer S. Aktualne perspektywy alergii na orzechy drzew: przegląd. J Asthma Allergy [Internet]. Dove Medical Press Ltd; 2018 [cited 2023 Apr 1];11:41-51. Dostępne na stronie: https://www.tandfonline.com/action/journalInformation?journalCode=djaa20
7. Draelos ZD. Nauka stojąca za pielęgnacją skóry: środki nawilżające. J Cosmet Dermatol [Internet]. John Wiley & Sons, Ltd; 2018 [cited 2023 Apr 1];17:138-44. Dostępne na stronie: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/jocd.12490