Porady

Regres snu u dziecka – pierwsze 12 miesięcy

kūdikių miego regresas

Jeśli chodzi o sen dzieci, prawdopodobnie najczęściej otrzymuję pytania dotyczące regresji snu. Czy rzeczywiście występują one u wszystkich dzieci? Dlaczego się zdarzają i co robić w ich trakcie? Czy można tego uniknąć? Są to kwestie, które często martwią, jeśli nie przerażają, rodziców z małymi dziećmi.

Zanim jednak przejdziemy do okresów regresji, zatrzymajmy się na chwilę i spójrzmy na pierwszy rok życia dziecka świeżym okiem. Postęp, który ma miejsce w tym czasie, jest co najmniej niesamowity – maluchy wyrastają z bezradnych niemowląt na maluchy z własnymi nogami! Potrafi jeść jedzenie dla dorosłych, rozpoznaje ludzi, komunikuje swoje pragnienia/potrzeby, a często nawet wypowiada swoje pierwsze słowa. Wszystkie te nowe umiejętności wymagają niesamowitej mocy mózgu: tworzenia nowych połączeń neuronowych, przetwarzania wielu informacji i konsolidacji tego, czego się nauczyliśmy. Jak myślisz, kiedy ma miejsce “klasyfikacja” nowych doświadczeń? Dokładnie – dzieje się to podczas snu! Dlatego też ciągle zmieniające się wzorce snu małych dzieci są całkowicie zrozumiałe.

Tak więc, gdy sen dziecka jest zakłócony, często oznacza to, że uczy się ono czegoś bardzo intensywnie, a mózg przechodzi przez bardzo aktywne procesy. Tak więc, wstając raz po raz do budzącego się dziecka, przypomnijmy sobie przynajmniej, że nie ma w tym nic złego, po prostu dziecko osiągnęło kolejny etap rozwoju. Nie cofamy się więc, ale idziemy do przodu!

 

4 miesiące regresji snu

Być może najbardziej znany regres snu i okres, na który rodzice czekają z mniejszym lub większym niepokojem. Co ciekawe, ta regresja snu w rzeczywistości towarzyszy bardzo ważnemu etapowi w rozwoju dziecka, kiedy zmienia się struktura cyklu snu. Od snu noworodka, który miał tylko dwie fazy, głęboką i płytką, cykl snu dziecka zmienia się i zaczyna przypominać nasz sen jako dorosłych.

Nic dziwnego, że tak znacząca zmiana może zaburzyć wzorce snu dziecka, powodując więcej nocnych pobudek lub krótsze drzemki w ciągu dnia. Być może najbardziej rozpoznawalną oznaką tego regresu jest to, że dzieciom trudniej jest zasnąć. Często zwykłe metody pomocy stają się nieskuteczne i potrzebna jest bardziej intensywna pomoc. Czasami regresja dotyczy tylko snu nocnego, kiedy dzieci zaczynają budzić się co 1-2 godziny, ale może być też tak, że zauważymy zmiany tylko w drzemkach dziennych, które będą trudniejsze do zaśnięcia lub staną się krótsze.

Prawdą jest, że chociaż cykl snu się zmienia, nie wszyscy rodzice zauważają oznaki regresji. Jeśli nadal czujesz, że sen Twojego dziecka nagle stał się bardziej niespokojny, najważniejsze jest, aby nie panikować. Zwróć uwagę na oznaki zmęczenia u dziecka, a być może będziesz musiał zostać trochę dłużej. Utrzymuj stały rytm dnia, utrzymuj odpowiednie pory snu dziecka i nie zdziw się, jeśli drzemki będą krótsze – w takim przypadku będzie ich potrzeba więcej.

Podczas tego bardziej intensywnego okresu, upewnij się, że masz czas na odpoczynek w SAU. Spanie w ciągu dnia, pozwalanie krewnym lub przyjaciołom na pchanie wózka, obniżanie standardów opieki domowej. Według doniesień regresja może trwać od 2 do 6 tygodni.

 

Regres snu w wieku 8-10 miesięcy

Po 4 miesiącach doświadczenia regresja ta nie może cię przestraszyć. Zwykle jest mniej intensywny i często można go złagodzić dużą dawką bliskości i czułości. Lęk separacyjny jest jedną z głównych przyczyn złego snu w tym okresie. Jednak na niespokojny sen może mieć również wpływ aktywny rozwój fizyczny – w tym okresie maluchy zwykle zaczynają raczkować, próbują stać, ząbkują i coraz bardziej pragną rozwijać mowę.

Wróćmy jednak do lęku separacyjnego, który często jest najbardziej widoczny dla matek małych dzieci. I nie tylko zauważyć, może nawet bardziej, kształt malucha trzymającego się twoich nóg. Co tu się dzieje? W tym wieku dzieci zaczynają już bardzo wyraźnie rozróżniać osoby, wybierać, z kim czują się najbezpieczniej i jasno komunikować swój protest, jeśli ich ulubionej osoby nie ma w pobliżu. Jest to również czas, w którym zaczyna się rozumieć trwałość przedmiotów – że kiedy mama idzie do sąsiedniego pokoju, nie znika i można ją zawołać. Samo jej odejście jest jednak bardzo niepokojące.

Wszystkie te zmiany i percepcje wprowadzają wiele zamieszania do dojrzewającego mózgu malucha. Niepokój związany z rozłąką z matką i poczucie bezpieczeństwa związane z odczuwaniem jej całym ciałem.

Często dzieci, które spały we własnych łóżeczkach od dzieciństwa, przenoszą się w tym okresie do łóżka rodziców, ponieważ nie czują się bezpiecznie śpiąc same. A podczas nocnych pobudek czasami wystarczy przytulenie lub trzymanie za rękę, aby pomóc maluchowi zasnąć po uspokojeniu się.

Ten regres oznacza również czas, w którym tylko dwa popołudnia pozostają w planach maluchów. Warto więc zwrócić uwagę na to, czy wprowadziliśmy zmiany w naszej codziennej rutynie, ponieważ zbyt duża ilość snu w ciągu dnia może wpływać na częstsze przebudzenia w nocy. Używajmy również gier, które pomagają ułatwić separację – chowanie się i szukanie, gonienie, chowanie i znajdowanie rzeczy pod kocem, wszystkie gry, w których rozdzielamy się i łączymy. W ciągu dnia spędzajmy również więcej czasu na przytulaniu, noszeniu i byciu blisko, aby maluchowi, który jest pełen bezpieczeństwa, łatwiej było zasnąć.

W tym aktywnym okresie zmiany snu mogą występować kilkakrotnie, w krótkich epizodach trwających od 1 do 2 tygodni.

 

12 miesięcy regresji

Chcesz powiedzieć, że dopiero co wyszliśmy z jednego regresu, a już przygotowujemy się do nowego? Nie powinno to dziwić, biorąc pod uwagę intensywność rozwoju we wczesnych latach! Często początkiem regresji jest wielka zmiana w życiu dziecka – możliwość chodzenia jak mama i tata! Może się zdarzyć, że maluch, który zaczął chodzić, będzie tak entuzjastycznie nastawiony do nowej umiejętności, że będzie próbował stać w nocy. We śnie.

Podczas tej regresji szczenięta często zaczynają odmawiać drugiej drzemki. Może się to wydawać znakiem, że powinniśmy przestawić się na sen w ciągu dnia. Nie spieszmy się jednak, bo dziecko może się przemęczyć. Zmiana ta jest zwykle tymczasowa i po 1-2 tygodniach drugiej podgrupy snu bez snu dzieci wracają do swojej normalnej podgrupy 2-dniowej.

Dziecko może mieć również trudności z zasypianiem w nocy. Wydaje się, że chcesz zasnąć, ale coś cię przed tym powstrzymuje. Ponownie, jest to spowodowane aktywną aktywnością mózgu i trudniejszym przejściem od zajęć, w których codziennie uczysz się czegoś nowego, do nastroju na sen. Konsekwencja w codziennej rutynie jest ważniejsza niż kiedykolwiek, a Ty możesz potrzebować więcej czasu na wyciszenie, przygotowanie i spokojniejsze czynności przed snem.

 

Regresja czy coś innego?

Regresja może jednak wystąpić również z innych powodów:

  • Wzrost zębów;
  • Alergie i nietolerancje pokarmowe;
  • Konieczne są zmiany w rytmie dnia;
  • Nawyki związane ze snem, które wymagają wsparcia rodziców;
  • Zmiany w życiu dziecka (przeprowadzka, podróż, inne zmiany);
  • Zmiana czasu lub znaczne zmiany temperatury.

Dlatego zawsze patrzmy szerzej, aby znaleźć najlepsze sposoby, aby pomóc swojemu maluchowi, a także sobie.

 

Autorką artykułu jest Dovilė Šafranauskė, specjalistka ds. snu niemowląt i dzieci.

Dowiedz się więcej o rozwoju niemowląt, śnie i innych aktualnych kwestiach podczas seminariów Mylu.lt. Użyj kodu KOBI-10, aby uzyskać 10% zniżki na wszystkie seminaria, kolekcje i subskrypcje.