Porady

Koniec z wyciekami płynów!

Znaczna liczba rodziców doświadcza wycieku płynów przez krawędzie pieluszek. Najczęstszą przyczyną tego problemu są nieprawidłowo dobrane pieluszki. W przypadku przeciekającej pieluszki pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest sprawdzenie, czy rozmiar posiadanych pieluszek jest odpowiedni dla dziecka. Nie zapominaj, że wraz ze wzrostem dziecka zwiększa się ilość wydzieliny i moczu. Objętość moczu przeciętnego rocznego dziecka jest dwukrotnie większa niż objętość moczu noworodka, więc chociaż rozmiar pieluszki może być odpowiedni do wagi dziecka, należy wziąć pod uwagę, że warstwa chłonna pieluszki może nie być w stanie wchłonąć dodatkowej objętości moczu. Im większa pieluszka, tym bardziej chłonna, więc jeśli przeciekanie pieluszki jest częstym problemem, spróbuj kupić większy rozmiar. Jeśli pieluszka ma odpowiedni rozmiar, oto 4 wskazówki dotyczące zapobiegania przeciekaniu, w zależności od miejsca przeciekania.

  1. Jeśli płyny/odchody wyciekają po plecach dziecka:

Przyczyny wycieków płynów:
1. Zbyt duża przestrzeń między pieluszką a plecami dziecka.
2. Z powodu bardzo aktywnego ruchu pieluszka nie jest dopasowana (dość powszechne u dzieci S).
3. Przód pieluszki jest wyższy niż tył.
Wskazówka:
Zakładając pieluchę na dziecko, upewnij się, że pielucha jest wystarczająco wysoko na plecach, aby zapobiec przeciekaniu i przymocuj naklejki ukośnie w dół pasa w wyznaczonym miejscu.

  1. Jeśli płyny przeciekają przez boki pieluszki:

Przyczyny wycieków płynów:
1. Fałdy ochronne wokół nóg dziecka mogą być zagięte do wewnątrz pieluszki;
2. Naklejki na pieluchy nie są przymocowane w wyznaczonym miejscu z przodu pieluchy;
3. Przyklejona jest tylko jedna strona naklejki na pieluchę.
Wskazówka:
Upewnij się, że brzegi pieluszki nie są wsunięte do środka pieluszki i że pas jest równomiernie przymocowany. Jeśli okaże się, że naklejki na pieluchę nie pasują do wyznaczonego obszaru tułowia, należy zmienić rozmiar pieluchy na większy.

  1. Jeśli obecne są płyny, kał przechodzi po wewnętrznej stronie ud dziecka:

Powody:
1. Fałdy ochronne pieluszki są złożone do wewnątrz;
2. Zbyt duża przestrzeń między pieluszką a udami dziecka.
Wskazówka:
Staraj się zakładać pieluchę prosto i wystarczająco wysoko, pozostawiając jak najmniej miejsca między kroczem a pieluchą, tak aby pielucha ściśle przylegała do wewnętrznej strony ud. Upewnij się, że fałdy ochronne nie są wsunięte do wewnątrz pieluszki.

  1. W przypadku wycieku płynów w okolicy brzucha:

Powody:
1. Pieluszki zbyt luźne w okolicy talii;
2. Dziecko często leży na brzuchu;
3. Kierunek oddawania moczu.
Wskazówka:
Podczas karmienia dziecka pieluszkę należy podnieść z przodu nieco wyżej niż z tyłu i przymocować naklejki ukośnie w górę w wyznaczonym obszarze pasa.


Mamy nadzieję, że te informacje pomogły ci zrozumieć, gdzie popełniasz błędy podczas zmiany pieluszek dziecka i pomogą ci uniknąć dalszego wycieku płynów przez pieluszki.