Bez kategorii

Do pięciu lat – wszystko jest dozwolone! Zwyczaje i kultura wychowywania dzieci w Japonii

Rodzicielstwo

Japonia wyróżnia się na świecie nie tylko dlatego, że jest jednym z najbogatszych i najbardziej rozwiniętych krajów. Wychowanie dzieci w tym kraju charakteryzuje się zasadami, które są niespotykane na Zachodzie.

W Japonii zachęca się dzieci do ciekawości, bycia pełnoprawną częścią społeczeństwa i poznawania świata od najmłodszych lat. Od najwcześniejszych dni między dzieckiem a matką buduje się szczególna więź. Pierwsze kilka lat życia dziecko spędza z mamą, a nie z tatą czy dziadkami. Rodzice w Japonii zazwyczaj pracują 6 dni w tygodniu i rzadko widują swoje dzieci. Najważniejszym zadaniem taty jest ogłoszenie rodzinie imienia noworodka siódmego dnia po narodzinach.

W Japonii zatrudnianie opiekunek do dzieci jest czymś niezwykłym, ponieważ matki nie ufają obcym i rzadko powierzają opiekę nad dziećmi własnym matkom, siostrom czy ciotkom. Nic dziwnego, że więź między dzieckiem a matką jest szczególnie intymna. W Japonii dziecko bezwarunkowo ufa matce i jest od niej zależne. Matki poświęcają swojemu potomstwu jak najwięcej uwagi. Dzieci śpią nawet w jednym łóżku z rodzicami, aby nawiązać silną więź emocjonalną z dzieckiem i pokazać ciepło, pozytywne nastawienie i przyjaźń między ludźmi. Matki starają się przytulać dziecko tak często, jak to możliwe, aby ograniczyć stres do minimum.

Rodzicielstwo nie polega na dyscyplinowaniu małych dzieci, ale na wyjaśnianiu im możliwych konsekwencji niewłaściwego zachowania. Największą karą dla dziecka w Japonii jest rozczarowanie lub zawstydzenie matki lub rodziny. W Japonii rodzice, wychowując swoje dzieci, kierują się zasadą “uczenia się na błędach”. Wierzą, że w wieku pięciu lat dziecko powinno dorastać i poznawać świat bez ingerencji dorosłych. W Japonii do piątego roku życia dziecko może robić wszystko i jest uważane za króla. Później dziecko jest ściśle wychowywane, aż w wieku 15 lat zostaje uznane za równe dorosłemu.

Kultura japońska

Japońska kultura jest wyjątkowa. Japończycy to skromni ludzie, którzy cenią i chronią swoją przestrzeń osobistą. Nie zdziw się, jeśli odwiedzisz kawiarnię w Japonii i zobaczysz podzielone stoliki. W ten sposób właściciele kawiarni mogą chronić przestrzeń osobistą swoich klientów.

W Japonii zwyczaje związane z braniem prysznica i kąpielą również różnią się od tych w krajach zachodnich. Japońska kąpiel różni się nieco od zwykłej zachodniej kąpieli. Zwykle jest mniejszy, ale głębszy. W Japonii obowiązkowe jest wzięcie prysznica przed wejściem do wanny, więc większość ludzi używa do tego prysznica. Po prysznicu można wejść do wanny. Należy pamiętać, że woda jest zwykle bardzo gorąca: Japończycy uwielbiają ją tak bardzo, że temperatura w wannie może wynosić nawet 45 stopni!

Bardzo ważne jest to, że nie można spuszczać wody z wanny. Ponieważ użytkownik bierze prysznic przed wejściem do wanny, woda pozostaje czysta i nie jest zmieniana, dopóki wszyscy domownicy nie wezmą prysznica. Niektórzy Japończycy używają tej samej wody do mycia następnego dnia.

Sposób, w jaki ludzie zarządzają rzeczami w Japonii również różni się od tego w krajach zachodnich, ponieważ ludzie dużo zarządzają. Na przykład w szkołach nie ma sprzątaczek, uczniowie muszą sprzątać swoje klasy i łazienki pod koniec każdego dnia, a uczniowie i nauczyciele spędzają kilka godzin w określone dni na sprzątaniu szkoły i okolic. Pomaga to dzieciom i uczniom rozwijać poczucie autonomii i odpowiedzialności.