Bez kategorii

Dlaczego warto wybierać naturalne produkty dla dzieci?

Kodėl svarbu rinktis natūralius produktus vaikams?

Wraz ze wzrostem świadomości społecznej, stosowanie, wybór i niezawodność zdrowych i ekologicznych produktów staje się coraz ważniejszą kwestią. Niestety, nie wszyscy producenci na całym świecie biorą pod uwagę ludzkie zdrowie i wpływ na środowisko. Dlatego osoby podatne na reakcje alergiczne i dzieci powinny używać produktów, które są jak najbardziej naturalne i certyfikowane.

Które produkty zawierają szkodliwe substancje?

Wraz ze wzrostem liczby chorób skóry i układu oddechowego, ludzie zaczynają zwracać większą uwagę na swoją dietę, środowisko i styl życia w poszukiwaniu przyczyn reakcji alergicznych. Można je znaleźć niemal wszędzie, ale najważniejsze z nich to:

  • jedzenie i picie;
  • pojemniki używane do przechowywania, gotowania i jedzenia;
  • w co się ubierasz (pieluszki, ubrania);
  • jakich kosmetyków, środków czystości i produktów gospodarstwa domowego używasz dla siebie i swoich dzieci;
  • środowisko domowe – wyposażenie, meble, pościel itp;
  • pleśń. Jest to “produkt natury”, który jest szkodliwy dla zdrowia ludzkiego.

Wydaje się, że niebezpieczeństwa czają się wszędzie… Należy jednak podchodzić do tego świadomie i bez strachu. Wybierz to, co jest najkorzystniejsze i najbezpieczniejsze. Wraz z rozwojem branży nasze ciała muszą się dostosowywać, ale nie powinniśmy ślepo ufać wszystkiemu, co jest oferowane.

Skąd mam wiedzieć, czy dany produkt naturalny jest bezpieczny i odpowiedni dla dzieci?

Produkty naturalne obejmują warzywa, owoce, zboża itp., a także inne produkty z napisem “naturalne” na opakowaniu, ale czy są one naprawdę bezpieczne dla zdrowia?

Klasyfikacja produktu naturalnego nie gwarantuje jego jakości. Warzywa, sałata lub zboża mogą być nawożone w granicach dozwolonych prawem, ale nie chroni to bardziej wrażliwych organizmów przed niekorzystnymi skutkami. Dlatego najlepiej jest wybierać organiczne, certyfikowane produkty.

Jeśli wybierasz naturalną żywność, zwróć uwagę na opis lub zapytaj sprzedawcę.

Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej każdy składnik odżywczy, który nie jest stosowany jako żywność lub składnik żywności, zostanie sklasyfikowany jako dodatek[1]. Mogą to być na przykład: substancje słodzące, konserwanty, barwniki lub przeciwutleniacze. Żywności i Weterynarii określa, że dodatki do żywności nie mogą być stosowane w “nieprzetworzonych środkach spożywczych i środkach spożywczych przeznaczonych dla niemowląt (od urodzenia do 12 miesięcy) i małych dzieci (od 12 miesięcy do 3 lat)”.[2]

Kosmetyki, środki czystości i inne produkty nieżywnościowe są również podzielone na naturalne i organiczne. Produkt można określić jako naturalny, jeśli niektóre lub wszystkie składniki nie są syntetyczne. Niestety, składniki pochodzenia roślinnego mogą nie być uprawiane w warunkach ekologicznych, więc jeśli chcesz czuć się bezpiecznie, kupując produkty dla swoich maluchów, powinieneś wybierać produkty certyfikowane.

Jakie są zagrożenia związane z naturalnymi i organicznymi kosmetykami i środkami czystości?

Najwyższej jakości, organiczne kosmetyki nie chronią przed reakcjami alergicznymi. Zarówno skóra dziecka, jak i Twoja może reagować na ekstrakty ziołowe, olejki eteryczne i bazowe.

W przypadku niemowląt i małych dzieci zaleca się wybieranie produktów odpowiednich dla ich grupy wiekowej i przebadanych dermatologicznie.

Według aromaterapeutów, olejki eteryczne z drzewa herbacianego, rumianku, lawendy i mandarynki mogą być stosowane u niemowląt i małych dzieci. Mogą być stosowane do wzbogacania kosmetyków dla dzieci lub detergentów do prania. Jeśli chcesz przygotować mieszankę olejków lub parować pomieszczenia, skonsultuj się ze sprzedawcą lub nawet lekarzem rodzinnym.

Naturalne i organiczne produkty dla bezpiecznego dzieciństwa

Obecnie technologia szybko się rozwija, a jakość produktów dla niemowląt i dzieci stale się poprawia. Dlatego kupując pieluszki, kosmetyki, środki czystości, produkty gospodarstwa domowego itp. należy zwrócić uwagę na reputację producenta i podane informacje. Jeśli jakość spełnia najwyższe standardy, produkt może być nawet znacznie lepszy niż naturalny.

Jeśli jeszcze nie wybrałeś najbardziej niezawodnych produktów, zachowaj czujność i ciekawość, ponieważ czasami składniki kryjące się za chwytliwymi zwrotami marketingowymi nie są najwyższej jakości.