Porady

Co zrobić, aby pomóc noworodkowi dobrze spać?

Nowi rodzice często stają przed dużym problemem – ich dziecko nie odróżnia dnia od nocy. Prowadzi to do problemów z rytmem snu u dzieci, a także u rodziców: dzieci budzą się w środku nocy, śpią nadwrażliwie itp. Dobrą wiadomością jest to, że problem ten można bardzo łatwo rozwiązać, rozwijając u dziecka dobre nawyki związane ze snem. Wszystko czego potrzebujesz to cierpliwość!

Zabawa światłem może pomóc dziecku odróżnić dzień od nocy. W ciągu dnia wpuszczaj do pokoju jak najwięcej naturalnego światła i wychodź na spacery, aby dziecko zrozumiało, że jest dzień. Nawet kładąc dziecko na południową drzemkę, należy to robić przy pełnym świetle. Jeśli dziecko nie ma problemów z zasypianiem w ciągu dnia, można pozostawić światło włączone nieco krócej.

Wieczorem, 2-3 godziny przed snem, przyciemnij światło, aby dziecko wiedziało, że jest noc i przyzwyczaiło się do tego. Dopóki dziecko nie przyzwyczai się do spania w nocy i nadal nie będzie się budzić, nie włączaj światła i nie przeszkadzaj mu przy świetle. To zaburzyłoby jego postrzeganie nocy i dnia.

Umieść dziecko w łóżeczku, gdy jest senne i nie śpi w pełni. W ten sposób nauczy się zasypiać samodzielnie, bez kołysania.

Unikaj natychmiastowego biegania, aby uspokoić dziecko, gdy się obudzi. Często dziecko zaczyna płakać i miotać się we śnie, po czym bardzo szybko uspokaja się i ponownie zapada w głęboki sen. Podlewając dziecko, gdy tylko zacznie płakać, przyzwyczaisz je do budzenia się w nocy i będzie to robić przez cały czas. Jeśli jednak usłyszysz, że Twoje dziecko rzeczywiście się obudziło, nie czekaj zbyt długo i idź je uspokoić lub uśpić. Dziecko, które płacze zbyt długo, może obudzić się całkowicie i mieć trudności z ponownym zaśnięciem.

Unikaj kontaktu wzrokowego z dzieckiem, gdy je uciszasz. Tak, brzmi to dość dziwnie, ale sygnalizuje maluchowi, że nadszedł czas na zabawę i rozmowę. Zapobiega to uspokojeniu się i “włączeniu” trybu uśpienia.
Dobry sen jest bardzo ważny dla rodziców, ponieważ decyduje o ogólnym zdrowiu i nastroju dziecka. A biorąc pod uwagę, że dobry sen dziecka warunkuje również sen rodziców, tym bardziej warto!