Interesujące fakty

4 mity na temat pierwszych zębów dziecka

Kiedy dbamy o nasze zęby rok po roku, wydaje się, że dbanie o pierwsze ząbki naszego dziecka będzie żartem! Jednak poprawimy Cię tutaj, ponieważ to właśnie na pierwszych zębach musimy się skupić, aby Twój maluch mógł cieszyć się prawidłowym zgryzem i  zdrowym uśmiechem. Dlatego dziś podzielimy się kilkoma mitami, które wciąż dręczą większość rodziców 🙂

Pierwsze zęby dziecka nie są aż tak ważne. Niestety, drodzy przyjaciele, to prawdziwy MIT :(!

Wszyscy wiemy, że pierwsze zęby dziecka są tymczasowe i ostatecznie wypadają. Nie jest jednak tajemnicą, że pełnią one wiele funkcji, które wpływają na przyszły rozwój dziecka. Zdrowe pierwsze zęby są bardzo ważne dla żucia, ponieważ to właśnie wtedy kształtuje się twarz i szczęka dziecka, co jest również bardzo ważne dla zębów, które pojawią się później.  Ponadto, jeśli zęby nie są odpowiednio pielęgnowane, wypadają dość wcześnie.  Inne pobliskie zęby przesuwają się w miejsce wypadniętych zębów, deformując zgryz i nie pozostawiając miejsca na zęby, które wyrosną później.

Oczywiście zgryz można korygować za pomocą różnego rodzaju płytek, aparatów ortodontycznych czy zabiegów chirurgicznych, ale zaniedbanie zębów może również wpłynąć na rozwój mowy dziecka, co często jest nieodwracalne.

Kiedy wyrzynają się pierwsze zęby, dzieci zwykle chorują. Cóż, oczywiście zawsze istnieje możliwość, że maluch zachoruje, ale ponownie musimy Ci powiedzieć, że ta teoria to MIT 🙁 Chociaż być może słyszałeś, że ząbkowanie powoduje biegunkę, gorączkę i cały szereg innych problemów, najnowsze badania pokazują, że wszystkie objawy są w rzeczywistości dość łagodne. Zwykle objawia się to podrażnieniem dziąseł i drażliwością dziecka. Niektóre dzieci mogą mieć również nieznaczny wzrost temperatury, ale jeśli gorączka wynosi 38 lub więcej, z pewnością nie jest to objaw rosnących zębów.

Zęby dziecka powinny być szczotkowane raz dziennie. Niestety, po raz kolejny musimy Cię rozczarować, ponieważ to tylko kolejny MIT 🙁 Powinieneś myć zęby co najmniej dwa razy dziennie. Jak wiadomo, jama ustna jest miejscem, w którym żyje większość bakterii, a długie okresy, w których zęby nie są czyszczone, tworzą idealną pożywkę dla bakterii, które mogą powodować ubytki i uszkadzać strukturę zęba.

Zalecamy również zadbanie o jamę ustną dziecka przed rozpoczęciem ząbkowania, co również ochroni je przed bakteriami. Zaleca się stosowanie wilgotnego i miękkiego ręcznika.

A gdy pojawią się pierwsze zęby dziecka, użyj najbardziej miękkiej szczoteczki, jaką możesz znaleźć, ponieważ dziąsła dziecka są bardzo wrażliwe i szorstka szczoteczka może je uszkodzić. Nici dentystyczne również!

Pierwszą wizytę u dentysty należy zaplanować, gdy dziecko ma trzy lata. To znowu MIT 🙁 Jak wspomnieliśmy wcześniej, o zęby dziecka należy dbać od samego początku, dlatego zaleca się również zaplanowanie wizyty u dentysty, gdy pojawi się pierwszy ząb lub przed pierwszymi urodzinami dziecka.

Aż 60% dzieci w wieku poniżej 5 lat doświadcza pierwszego bólu zęba w wyniku zbyt późno wykrytych problemów stomatologicznych, dlatego nie bój się skontaktować z dentystą, gdy zauważysz pierwszy ząb.

Na pierwszej wizycie dentysta przeprowadzi badanie i oceni ryzyko wystąpienia problemów z zębami malucha, a także z pewnością udzieli przydatnych porad, które pozwolą mu zachować ładne i zdrowe zęby. Oczywiście nie należy zapominać, że maluch powinien odwiedzać dentystę co 6 miesięcy. od pierwszej wizyty.

Więcej wskazówek na stronie www.kobioki.lt

Z miłością,

Zespół Kobi.lt