Bez kategorii

Jak zrozumieć malucha, gdy jeszcze nie mówi?

W okresie niemowlęcym dzieci wyrażają swoje emocje poprzez płacz, ale być może zauważyłeś, że płacz dziecka za każdym razem brzmi inaczej. Oto krótki przewodnik, który pomoże Ci rozpoznać, jakie informacje chce przekazać Twoje dziecko.

  • Jeśli dziecko płacze przez kilka sekund, a następnie nagle przestaje, jakby czekało na reakcję rodziców, dziecko chce zaprosić Cię do siebie i prawdopodobnie jest znudzone. Jeśli nie zareagujesz od razu, maluch ponownie wyda krótki pisk i nagle przestanie mówić. Jeśli dziecko nie czeka na Ciebie, po kilku powtórzeniach tego typu płaczu może zacząć płakać histerycznie.
  • Wspomniany powyżej płacz może również sygnalizować głód, ale ruchy dziecka pomogą ci odróżnić płacz zaproszenia od płaczu głodu: gdy dziecko jest głodne, odwraca głowę i chrząka.
  • Nieustanny, coraz głośniejszy, czasami piskliwy, monotonny płacz sygnalizuje ból: być może ząbkowanie, być może ból brzuszka. Zdarzają się również sytuacje, w których dziecko informuje o bólu cichym, monotonnym płaczem, ale dzieje się tak, gdy dziecko nie ma już siły głośno płakać, ma gorączkę, trudności z oddychaniem z powodu zatkanego nosa itp.
  • Czy Twój maluch cicho pochrząkuje bez powodu, głaszcze się po uszach, pociera oczy lub od czasu do czasu prycha? Chce, żebyś wiedział, że czas do łóżka.
  • Jeśli dziecko płacze, marudzi, wierci się, macha rączkami, wierci się lub porusza, należy sprawdzić pieluszki i być może nadszedł czas, aby je zmienić. Jeśli podróżujesz samochodem, powinieneś sprawdzić, czy dziecku jest wygodnie w foteliku samochodowym i czy fałdy materiału na plecach mogą przeszkadzać dziecku. Sprawdź również, czy dziecku nie jest za gorąco lub za zimno. Można to zrobić, kładąc dłoń z tyłu głowy, między łopatkami. Jeśli obszar jest gorący, dziecko powinno być lekko rozebrane.

Nawet jeśli dziecko jeszcze nie mówi, może wysyłać informacje poprzez swoje ruchy. Główne ruchy, które wysyłają określone wiadomości to:

  • Czy przewraca się na plecy podczas karmienia dziecka? Może to być informacja o refluksie u dziecka. Kiedy dziecko jest zdenerwowane, próbuje sobie pomóc. Jeśli zachowanie wydaje się niezwiązane z karmieniem, dziecko może być po prostu zdenerwowane i potrzebuje pocieszenia lub przytulenia.
  • Aktywne machanie nogami może to oznaczać:
    • Niedawno odkrył swoje małe nóżki i nauczył się ich używać, co przynosi mu wiele radości;
    • Dziecko kopie i wierci się – najprawdopodobniej coś jest nie tak lub boli. Być może Twoje dziecko cierpi na kolkę lub mówi Ci, że nadszedł czas na zmianę pieluszek.
  • Niedojrzały układ nerwowy noworodka powoduje, że zaciska on pięści. Otwierają swoje dłonie około 8 tygodnia życia. W późniejszym okresie życia zaciśnięte pięści mogą być oznaką stresu, strachu, a nawet głodu, ponieważ gdy dzieci są głodne, napinają wszystkie mięśnie w swoim ciele.
  • Wielu rodziców uważa, że uderzanie głową dziecka o ścianę, krawędź łóżeczka lub ziemię jest niepokojące. To działanie zwykle mówi rodzicom, że maluch jest znudzony. Jeśli jednak dziecko ciągle uderza głową o ziemię lub ścianę, gdy próbujesz zainteresować je innymi zajęciami, lub jeśli nie zwraca na ciebie uwagi, należy poinformować o tym pediatrę.
  • Czy Twój maluch głaszcze lub szarpie Cię za uszy? Nie martw się, to niekoniecznie infekcje ucha przerażają rodziców. Maluchy często szarpią lub głaszczą swoje uszy, aby zasnąć lub uspokoić się podczas ząbkowania. A może Twój maluch właśnie odkrył, że ma uszy i chce się nimi cieszyć?
  • Zbliżenie kolan do brzucha sygnalizuje dyskomfort w jamie brzusznej. Dziecko może mieć gazy lub zaparcia. Możesz mu pomóc, upewniając się, że po każdym karmieniu dziecko ucina sobie drzemkę. Możesz delikatnie głaskać brzuszek dziecka, obracając dłonią kółka zgodnie z ruchem wskazówek zegara, lub możesz wykonać ćwiczenie, powoli przyciskając kolana dziecka do brzuszka, przytrzymując przez kilka sekund i powtarzając te same ruchy. Ćwiczenie to pomaga pozbyć się nagromadzonych gazów.